Sveika širdis

Kaip dirba sveika širdis?

Kad įsivaizduotume savo širdies dydį, tereikia suspausti kumštį – tokia ji ir bus. Vidutiniškai širdis sveria apie 300 g, ir tai priklauso nuo žmogaus amžiaus, fizinio išsivystymo ir gyvenimo būdo.

Mokslininkų teigimu, žmogaus širdies pajėgumo užtektų gyventi net 150 metų. Ką gi veikia, kaip dirba pagrindinis mūsų organizmo variklis?

Širdies sandara

Du trečdaliai širdies yra kairėje, o vienas – dešinėje nuo vidurinės krūtinkaulio linijos pusėje. Tačiau būna ir išimčių, kai širdis labiau nukrypusi į dešinę. Tokia būklė vadinama dekstrokardija. Skaičiuojama, kad tokių žmonių yra vienas iš 10 tūkstančių.

sveika sirdis

Žmogaus  širdis – tuščiaviduris raumeninis organas, sudarytas iš keturių kamerų: dvejų skilvelių ir virš jų – dvejų  prieširdžių. Širdies kamerų susitraukimas vadinamas sistole, o atsipalaidavimas – diastole. Skilvelius nuo prieširdžių skiria vožtuvai, kurie ir neleidžia kraujui tekėti atgaline kryptimi. O maitina širdį dešinioji ir kairioji koronarinės arterijos. Dėl to, kad jos tarsi vainikas apgaubia išorinį širdies paviršių, šios arterijos vadinamos vainikinėmis.

Kodėl širdis susitraukinėja?

Pagrindinis širdies darbas – varinėti kraują ir kartu aprūpinti organizmą deguonimi ir būtinomis medžiagomis. Ji dirba pompos principu, o susitraukimus generuoja širdies laidžioji sistema. Šios sistemos elektrinės ląstelės išdėstytos širdies raumenyje, o jų pagrindinė grupė vadinama sinusiniu mazgu. Žmogus sutvertas taip, kad sinusinio mazgo ląstelės generuoja impulsą ir širdis susitraukia, po to pailsi, po to vėl susitraukia. Būtent širdies laidžiosios sistemos aktyvumas registruojamas elektros kardiogramos metu. Šis tyrimas parodo, kaip širdyje kyla ir sklinda susitraukimo impulsas, taip pat ir šių procesų pažeidimus, kurie sukelia tam tikras ligas (pvz., miokardo infarktą, padažnėjusį ar suretėjusį širdies ritmą, kt.). Kai žmogaus širdies laidžiosios sistemos veikla sutrinka, jam gali būti įstatytas elektros impulsus skleidžiantis ir taip širdį priverčiantis susitraukinėti stimuliatorius.

Kaip dirba sveika širdis?

Širdies pertvara padalija žmogaus širdį į dvi puses – kairiąją ir dešiniąją. Surenkamas iš viso organizmo kraujas patenka į dešiniąją širdies dalį.

 Human Heart Anatomy

 Šis kraujas turi mažai deguonies ir yra varomas į plaučius, iš kur, jau netekęs anglies dioksido ir prisotintas deguonies, keliauja į kairiąją širdies dalį. Šis kraujo kelias vadinamas mažuoju kraujo apytakos ratu. Po to prisotintas deguonimi kraujas keliauja aorta, arterijomis ir išnešioja deguonį bei maistines medžiagas visiems organams ir audiniams, o vėliau venomis grįžta į dešininį prieširdį. Šis kelias vadinamas didžiuoju kraujo apytakos ratu.

Kada širdis ilsisi?

Širdies veikla negali nutrūkti, todėl ir specialių „poilsio dienų“ ji neturi. Širdis atsigauna, pailsi diastolės metu – kai širdies raumuo atsipalaiduoja.

Širdies veikla cikliška, o ciklas trunka 0,8 sek. Iš pradžių susitraukia prieširdžiai (0,1 sek), vėliau – skilveliai (0,3 sek), o pauzė (diastolė), kurios metu širdis dirbdama ilsisi,  trunka apie 0,4 sek.

Širdies susitraukimo fazė (sistolė) visada ta pati, o atsipalaidavimo (diastolė) priklauso nuo pulso dažnio. Kuo pulsas dažnesnis, tuo širdis mažiau ilsisi, vadinasi, turi mažiau laiko sustiprėti, ir atitinkamai žmogui tikimybė susirgti širdies ligomis didėja.

Sveikos širdies pulsas

Vieno susitraukimo metu širdis išstumia 65–70 ml kraujo. Krūvio metu šis kiekis būna kone tris kartus didesnis – apie 100–190 ml. Sveiko suaugusiojo žmogaus širdies susitraukimų dažnis arba pulsas ramybės metu  yra 60–80 kartų per minutę. Naktį širdis plaka rečiau, vaiko – visada dažniau. Plakimas greitėja dirbant, sergant, susijaudinus. Skaičiuojama, kad per parą širdis suplaka 100 tūkst. kartų.

Fizinio krūvio metu širdis gali susitraukinėti net 3–4 kartus dažniau. Manoma, kad maksimalus susitraukimų dažnis apskaičiuojamas taip: iš 220 reikia atimti žmogaus amžių. Pvz., jei Jums 35 m., jūsų maksimalus širdies susitraukimų dažnis yra 185 kartų per minutę. Manoma, kad optimalus pulsas sportuojant yra 65–85 proc. nuo maksimalaus, t.y. jei jums 35 m., pulsas turėtų būti 120–157 kartų per minutę (185*0,65 =120,25 ir 185*0,85 = 157,25).

Faktai:

  • Naujagimio organizme cirkuliuoja maždaug puodelis kraujo, suaugusiojo – apie 4,5–5 l. Ir šį kraujo kiekį  maždaug 75 kartus per minutę širdis perpumpuoja į visus audinius ir organus.
  • Fizinio krūvio metu per minutę varinėjamo kraujo kiekis nuo 4,5–5 l padidėja net iki 30 l.
  • Apskaičiuota, kad per gyvenimą širdis atlieka darbą, tolygų 30 tonų svorio pakėlimui į Everesto kalną.
  • Širdis unikali, nes turi savus elektros impulsus ir todėl tam tikromis sąlygomis (jei netrūksta deguonies) gali plakti ir atskirta nuo organizmo. Ši savybė labai padeda ją persodinant.
  • Dirbtinė širdis būna išorinė (EXCOR) ir vidinė (INCOR). Pirmoji išorinė dirbtinė širdis Lietuvoje buvo implantuota 1999 m., o pirmoji vidinė – 2003 m.
  • Nuo 1999 metų paskutinį rugsėjo sekmadienį minima Pasaulinė širdies diena. Pasaulinė širdies diena švenčiama 90-tyje pasaulio šalių, siekiant atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius, sukeliančius širdies ligas, paskatinti sveiką gyvenseną. Lietuvoje ši diena minima nuo 2000-ųjų.

 


Prisijunkite prie mūsų

Google+


View Sveikai Širdžiai's LinkedIn profileView Sveikai Širdžiai's profile

Sveikai Širdžiai

Jūsų el. pašto adresas (būtina)

Jūsų klausimas