Stresas ir širdis

Išgirdęs blogą žinią, susinervinęs, kitaip sakant, patyręs stresą, žmogus neretai griebiasi už širdies. Miokardo infarktas užklumpa netikėtai, nes pirmųjų simptomų dažnai nepastebime. O išprovokuoja jį stresas, emocinė įtampa.

Labiausiai kenkia lėtinis stresas

Kita vertus, ne kiekviena stresinė situacija kenkia sveikatai. Nedidelė trumpalaikė įtampa gali veikti netgi teigiamai – aktyvinti , stimuliuoti, skatinti. Gydytojų teigimu, didžiausią žalą daro nuolatinis lėtinis stresas. Jis kenkia daugeliui organizmo funkcijų, ir širdies ir kraujagyslių sistema – ne išimtis.

Lėtinį stresą kelia ne tik išgyvenimai, nemalonumai, dideli darbo krūviai ar poilsio stoka, bet ir lėtinės ligos (pvz., inkstų, kt.).

 stresas

Todėl, norėdami išvengti lėtinio streso skatinamų ligų, turime stengtis, kad mūsų gyvenimas būtų užpildytas ne vien darbu – jame turi likti vietos ir poilsiui. Pastebėta, kad didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis yra žmonėms, kurie dirba vadovaujamą darbą, t.y. kurių darbo laikas neturi ribų, kurie neskiria laiko poilsiui. Taip pat ši rizika didėja, kai žmogus dirba darbe, kuriame jis nuolat yra apimtas streso, t.y. arba gauna nepakeliamas užduotis, arba turi per mažai laiko joms įveikti ir pan. Ypač širdies ligų rizika didėja ekonominės krizės laiku, kai žmonės bijo prarasti darbą ir pan. Sumažinti stresą labai padeda fizinis aktyvumas, pomėgiai: sportas ar bent paprasčiausias pasivaikščiojimas, knyga. Žodžiu, visos teigiamos emocijos.

Naujas širdies ligų rizikos veiksnys – emocijos

Pastaruoju metu kaip vieną iš naujų rizikos veiksnių sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis kardiologai mini ir neigiamas emocijas, stresą. Be to, jų teigimu, šie veiksniai nepakankamai vertinami. Nervinė įtampa didina streso hormono adrenalino  ir kitų medžiagų, kurios veikia kraujagyslių sienelę, kiekį kraujyje. O kai kraujagyslių sienelė pažeista, ant jos greičiau nusėda cholesterolis, t.y. didėja aterosklerozės ir koronarinės širdies ligos rizika. Streso metu žmogaus širdis dažniau plaka, vadinasi, nepailsi, pakyla kraujospūdis, kuris negydomas  didina tokių ligų, kaip infarktas, širdies nepakankamumas, koronarinė širdies liga, riziką. Streso blogis dar ir tas, kad norėdamas nusiraminti žmogus griebiasi cigaretės, taurės, persivalgo ir t.t. O rūkymas, alkoholis, netinkama mityba, kaip žinome, irgi kenkia širdžiai. Jeigu žmogus jau serga širdies ir kraujagyslių ligomis, nuolatinis stresas jas dar labiau pasunkina.


Prisijunkite prie mūsų

Google+


View Sveikai Širdžiai's LinkedIn profileView Sveikai Širdžiai's profile

Sveikai Širdžiai

Jūsų el. pašto adresas (būtina)

Jūsų klausimas