Resveratrolis rytų medicinoje

Resveratrolio istorija siekia daugiau nei 2000 metų

Resveratrolis – tai natūraliai atsirandantis augalinės kilmės produktas, kurio yra daugiau nei 70-tyje augalų rūšių (vynuogėse, riešutuose, lelijose, eukaliptuose, šilkmedyje, rūgtinių augalų ir helleborus genčių augaluose, eraičino žolėje). Jis priklauso augalinių produktų klasei.

Resveratrolis, organizmo valymas, imuniteto stiprinimas

Resveratrolis yra gaminamas pačių augalų kaip natūrali apsauga atsakant į stresinę aplinkos reakciją (tokią kaip grybelinė, virusinė infekcija, patogeninė ataka ar augalo pažeidimas UV ar radioaktyviaisiais spinduliais).

EVELOR (resveratrolis) ekstrahuojamas iš japoninės plačialapės rūgties (lot. Polygonum cuspidatum, kiniškai – Hu Zhang), augančios Himalajų kalnuose, šaknų. 20 amžiuje atrasta, kad Japonijoje ir Kinijoje ši medžiaga jau daugybę metų naudojama kaip pagrindinė sudedamoji itin tradicinio jų medicinos produkto, vadinamo Kojo-kun, dalis.

Egzistuoja cis- resveratrolis ir trans- resveratrolis.

Gamtoje, veikiant UV spinduliuotei, trans- forma natūraliai virsta cis- resveratroliu.

resveratrolis, imuniteto stiprinimas

Kur rytų medicinoje buvo naudojamas resveratrolis?

1. Rytiečiai dar senovėje atrado natūralią apsauginę resveratrolio formulę

Resveratrolis, imuniteto stiprinimas, organizmo valymas

Rytiečiai dar senovėje atrado natūralią apsauginę resveratrolio formulę, kuri, jų manymu, galėjo turėti stiprų poveikį naikinant laisvuosius radikalus. Rytiečiai manė, kad resveratrolis, sujungdamas ir neutralizuodamas laisvuosius radikalus, gali padėti neutralizuoti neigiamą laisvųjų radikalų poveikį jiems nė nespėjus padaryti žalos organizmui.

Po to mokslininkai toliau tęsė tyrinėjimus.

1956 m. D. Harmanas iškėlė hipotezę, kad fermentinių redukcijos ir oksidacijos reakcijų metu kaip šalutiniai produktai ląstelėse susidaro deguonies radikalai ir kitos aktyvios deguonies junginių formos. Jos visos bendrai yra vadinamos aktyviomis deguonies formomis, sutrumpintai ROS (angl. reactive oxygen species).

shutterstock_133616153

 

Laisvieji radikalai svarbūs daugeliui fiziologinių ląstelės vyksmų. Jie dažniausiai valdo tam tikrus procesus. Tai:

1. Tarpiniai daugelio fermentinių reakcijų produktai (pvz., peroksidas naudojamas tiroidinių hormonų sintezei).

2. Ląstelės ,,antiseptinis ginklas“.

3. Programuotos ląstelės mirties mechanizmo veiksniai.

Antioksidacinės sistemos sutrikimai, taip pat nepalankios ląstelės aplinkos sąlygos paskatina nevaldomą ROS kiekio ląstelėje didėjimą. Tai sukelia oksidacinį ląstelės stresą. Šiai būsenai yra būdingi tam tikri įvairių ląstelės struktūrų pažeidimai:

 • Silpnėja imuninė sistema.
 • Pažeidžiama DNR grandis, atsakinga už genetinį kodą.
 • Didėja navikų atsiradimo galimybės.
 • Skatinami senėjimo procesai.

Tad laisvieji radikalai yra nuodingos organizmui medžiagos, kurios nuolat gaminasi mūsų organizme ir sukuria palankias sąlygas įvairioms ligoms.

Būtent „laisvųjų radikalų“ teorija paaiškina ir degeneracinių procesų, kurie vyksta žmogaus organizme senstant, priežastis. Ši teorija yra paremta tuo, kad žmogaus organizme, veikiant nepalankiems išoriniams aplinkos veiksniams, susidaro sąlygos nestabiliems ir labai aktyviems laisviesiems radikalams atsirasti. Tokios molekulės stengiasi atimti elektroną iš sveikos molekulės, dėl to ta sveikoji ląstelė tampa laisvuoju radikalu, taip vyksta didėjanti grandininė griaunamoji reakcija, naikinanti ląsteles.

Jauno žmogaus organizme yra pakankamas kiekis natūralių organizmo apsauginių medžiagų nuo laisvųjų radikalų – antioksidantų, tačiau žmogui senstant jų kiekis mažėja.

Senstant didėja organizmo disbalansas tarp laisvųjų radikalų ir antioksidantų, kurie neutralizuoja laisvuosius radikalus, didėja tikimybė sukelti oksidacinio streso procesus, kurie sudaro priežastis vystytis širdies kraujagyslių, onkologinėms, Alzheimerio ligoms.

Rytų medicinoje tikėta, kad resveratrolis gali padėti stimuliuoti ir aktyvuoti ląstelių regeneracijos procesus. Manyta, kad jis gali padėti ne tik apsisaugoti nuo žalingo aplinkos poveikio, bet ir sustiprinti imunitetą, apsaugines ląstelių funkcijas, palengvinti organizmo veiklą stresinėmis aplinkybėmis ir pailginti gyvenimo trukmę. Taip pat rytiečiai tikėjo resveratrolio įtaka grožiui – manyta, kad ši medžiaga gali padėti sulėtinti senėjimo procesus, pagerinti odos, plaukų ir nagų būklę.

2. Rytų medicinoje tikėta teigiama resveratrolio savybių įtaka ilgam gyvenimui.

shutterstock_1346944

Apie 95 proc. ląstelinės energijos yra pagaminama mitochondrijose. Jos – tarsi mažosios kūno ląstelių jėgainės. Mitochondrinių funkcijų pažeidimas – vienas pagrindinių veiksnių, nulemiančių žmogaus senėjimą. Rytiečių medikai tikėjo, kad resveratrolis gali padėti apsaugoti nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio mitochondrijoms, taip pailgindamas žmogaus gyvenimo trukmę.

Manyta, kad žmonių ilgaamžiškumui didelę reikšmę turi ir suvartojamas kalorijų kiekis. Rytiečiai tikėjo, kad žmogus gyvens ilgiau, jei jo dietą sudarys visi reikšmingi vitaminai ir maistingosios medžiagos, tačiau bus suvartojama apie 40 proc. mažiau kalorijų nei šiais yra laikais įprasta laikyti norma. Manoma, kad rytiečiai, vartodami resveratrolį, „apgaudavo“ savo organizmą, kad jo nespaudžia badmetis, ir taip slopindavo alkį.

3. Rytiečiai naudojo resveratrolį, kad nesigtų

Bacteria virus cells isolated on white background

Rytiečiai tikėjo, kad resveratrolis gali padėti skatinti atsaką į virusus, slopinti uždegimus. Jų nuomone, resveratrolis gali padėti skatinti pagrindinių organizmo „antibakterinių“ makrofagų dauginimąsi, taip užkirsdamas kelią bakterinėms infekcijoms, uždegimo procesams ir žaizdų infekcijoms. Tad rytiečiai naudojo resveratrolį kaip natūralų antibiotiką nuo virusų, bakterijų, grybelių. Todėl jie beveik nesirgdavo virusinėmis ligomis (herpes, ŽIV, A gripo, vėjaraupiai, Chlamydia, H.Pylori).).

4. Rytiečiai buvo įsitikinę, kad resveratrolis gali padėti palaikyti širdies veiklą

Rytiečiai buvo įsitikinę, kad resveratrolis gali padėti reguliuoti cholesterolio kiekį, lipidų apytaką, manyta, kad, mažindamas blogojo cholesterolio kiekį, resveratrolis užkerta kelią širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymui.

Organizmo valymas, imuniteto stiprinimas

Kraujagyslių aterosklerozė susijusi su riebalų patekimu su maistu, jų įsiurbimu per virškinamąjį traktą, lipidų (cholesterino ir trigliceridų) koncentracija kraujo plazmoje, oksiduotų lipidų – lipoproteinų (riebalai + baltymas) nusėdimu ant kraujagyslių sienelių (vėliau prie jų prilimpa trombocitai ir susidaro aterosklerozinės plokštelės). Mažo molekulinio svorio lipoproteidų oksidacija kraujyje yra pagrindinė aterosklerozės išsivystymo priežastis. Rytiečiai buvo įsitikinę, kad resveratrolis gali padėti slopinti lipoproteidų oksidacinį poveikį, dėl to mažėja blogojo cholesterolio susidarymas ir užkertamas kelias širdies ir kraujagyslių ligų vystymuisi. Rytiečiai naudojo resveratrolį kaip natūralią medžiagą, kuri galėjo padėti slopinti lipooksigenezės produktų, dalyvaujančių uždegimo procesuose, tarp jų ir trombocitų kaupimosi procese, formavimąsi.

5. Rytiečiai buvo įsitikinę, kad resveratrolis gali padėti reguliuoti cholesterolio kiekį, lipidų apytaką, manyta, kad, mažindamas blogojo cholesterolio kiekį, resveratrolis gali padėti užkirsti kelią širdies ir kraujagyslių ligų išsivystymui.

Kraujagyslių aterosklerozė susijusi su riebalų patekimu su maistu, jų įsiurbimu per virškinamąjį traktą, lipidų (cholesterino ir trigliceridų) koncentracija kraujo plazmoje, oksiduotų lipidų – lipoproteinų (riebalai + baltymas) nusėdimu ant kraujagyslių sienelių (vėliau prie jų prilimpa trombocitai ir susidaro aterosklerozinės plokštelės). Mažo molekulinio svorio lipoproteidų oksidacija kraujyje yra pagrindinė aterosklerozės išsivystymo priežastis. Rytiečiai buvo įsitikinę, kad resveratrolis gali padėti slopinti lipoproteidų oksidacinį poveikį, dėl to mažėja blogojo cholesterolio susidarymas ir užkertamas kelias širdies ir kraujagyslių ligų vystymuisi. Rytiečiai naudojo resveratrolį kaip natūralią medžiagą, kuri galėjo padėti slopinti lipooksigenezės produktų, dalyvaujančių uždegimo procesuose, tarp jų ir trombocitų kaupimosi procese, formavimąsi.

6. Rytiečiai naudojo resveratrolį kaip natūralų augalinį hormoną fitoestrogeną

Endogeniniai estrogenai yra steroidiniai hormonai, sintetinami tiek žmonių, tiek kitų žinduolių. Šie hormonai ląstelėse prisijungia prie estrogenų receptorių, kurių kompleksai sąveikauja su DNR ir reguliuoja estrogenų atliepiamųjų genų išraišką. Medžiaga, kuri susijungia su estrogenų receptoriais ir sukelia panašias reakcijas į endogeninių estrogenų, yra laikoma estrogenų agonistu. Kita medžiaga, kuri prisijungia prie estrogenų receptorių, bet sumažina endogeninių estrogenų reakciją, yra laikoma estrogenų antagonistu.

Menopauzės laikotarpiu moters kiaušidės nustoja gaminti hormoną estrogeną, todėl tuo metu moterys susiduria su visa galybe nepatogumų, tokių kaip odos sausumas ir sumažėjęs elastingumas, plaukų slinkimas, nagų lūžinėjimas ir netgi osteoporozė, atsirandanti būtent dėl estrogenų kiekio sumažėjimo menopauzės laikotarpiu. Vyrams hormonų pokyčiai vyresniame amžiuje ypač atsiliepia gebėjimui išlaikyti erekciją, taip pat spermos kiekiui.

Net 70 proc. krūties vėžio atvejų yra nuo estrogenų priklausomi, taigi estrogenai – pagrindinis naviko augimo faktorius, todėl stengiamasi šių hormonų poveikį slopinti.

Resveratrolis savo struktūra labai panašus į hormoną estrogeną.

resveratrolis, organizmo valymas, imuniteto stiprinimas

Jau rytiečių medicinoje manyta, kad resveratrolis gali funkcionuoti kaip estrogenų agonistas. Buvo tikima, kad resveratrolis veikia tuos pačius receptorius, kaip ir estradiolis. (Estradiolis stimuliuoja kolageno sintezę; turi teigiamą įtaką nagų ir plaukų augimo ir regeneracijos procesams; sumažina osteoporozės riziką; didina lytinę potenciją.) Fitoestrogeninis poveikio mechanizmas yra tas, kad jis konkuruoja su estradioliu dėl susijungimo su tuo pačiu receptoriumi, dėl to sumažėja stimuliuojamasis estradiolio poveikis su hormonais susijusioms vėžinėms ląstelėms.

Rytiečiai naudojo resveratrolį kaip natūralų augalinį hormoną, padedantį stimuliuoti ir balansuoti organizmo hormonų sistemą, ypač moterims klimakteriniu ir priešmenstruaciniu laikotarpiu. Resveratrolis naudotas kaip natūralus augalinis hormonas estrogenas, taip pat kalogeno sintezei stimuliuoti. Kalogenas turi įtakos odos struktūrai, skysčių balansui ląstelėse, senėjimo procesams. Resveratrolis Rytų medicinoje naudotas nagų ir plaukų augimo ir regeneracijos procesams, osteoporozės profilaktikai.

7. Kur dar rytiečiai naudojo resveratrolį

 • 2 tipo diabeto profilaktikai. 2 tipo diabetas kyla, kai kasa nepagamina pakankamai insulino, kuris sergantiesiems sumažinta gliukozės kiekį kraujyje. Rytų medicinoje laikytasi nuomonės, kad resveratrolis gali padėti sureguliuoti insulino gamybą kasoje.
 • Organizmui nuo radiacijos apsaugoti.
 • Kraujagyslių sienelėms stiprinti.
 • Kepenims, inkstams ir plaučiams apsaugoti nuo toksinų kaupimosi.
 • Įvairių tipų alerginiam poveikiui slopinti.
 • Kataraktos ir klausos praradimo profilaktikai.
 • Organizmo valymui.
 • Nervų degeneracinių ligų profilaktikai (pvz., Alzheimerio ligos).
 • Svoriui reguliuoti.
 • Organizmo veiklai kilus stresui palengvinti.
 • Sąnariams stiprinti.
 • Fiziniams sugebėjimams gerinti.
 • Žarnyno ir gaubtinės žarnos ligų profilaktikai.

 


Prisijunkite prie mūsų

Google+


View Sveikai Širdžiai's LinkedIn profileView Sveikai Širdžiai's profile

Sveikai Širdžiai

Jūsų el. pašto adresas (būtina)

Jūsų klausimas